0342 571 31 60 7/24 Sigorta Danışmanlığı
Trafik Sigortalarındaki Tavan Fiyat Uygulamasının Olumlu ve Olumsuz Etkileri
Trafik Sigortalarındaki Tavan Fiyat Uygulamasının Olumlu ve Olumsuz Etkileri Trafik Sigortalarındaki Tavan Fiyat Uygulamasının Olumlu ve Olumsuz Etkileri

   Trafik sigortalarındaki tavan fiyat uygulaması apar topar yapılmış bir uygulamadır. Bu sebeple sağlıklı bir uygulama olmadı. Trafik sigortası bu sektörde kanayan bir yaradır. Yıllardır zarar etmektedir. Bizler sürücüye yönelik bir uygulama beklerken tavan fiyat bizleri çok şaşırttı.  Tavan fiyata bakıldığında ise bu sürdürülebilir fiyatlar değildir. Bu şekilde gitmesi mümkün görünmüyor.

  Tavan fiyat uygulamasından sonra olumlu ve olumsuz birçok tepki aldık. Mesela 7. Basamak bir poliçesi olan bir kullanıcı kırsal kesimde yaşan kişi için 430 TL olurken İstanbul'da yaşayan bir kişi içinde 470 ile sınırlandırılması çok adil bir uygulama değildi. Zaten kırsal kesimlerde ve küçük il ve ilçelerde 300-350 TL'ye kadar trafik sigortasını yapıyorduk. Serbest piyasanın olduğu bir uygulamada bunun olması gerçekten çok garip. Bu uygulama ile bir yeri yapayım derken bir yeri yıkmış oluyorsunuz. İyi bir sürücü için pek bir etkisi olmadı. Örneğin 2014 yılında 13 kez kaza yapan bir kamyonun sigorta şirketine maliyeti 78.122 TL'yi bulmuş fakat bu kamyon bile şu anda 5.427 TL ile sınırlandırılmıştır. Bir taksi eğer 3 yıl kaza yapmaz ise 1114 TL ye otobüste ise bu rakam 1078 TL ye kadar inecek en çok kaza yapan ve sigortacılara hasar yaratan kamyonda durum ilginç bir hal alıyor.  Oysa bu araçlardan herhangi biri kaza kaptığında hasarları 50 bin lirayı aşıyor. En fazla kaza yapan diğer araç türü olan taksilerde de her yıl onlarca bin liralık hasar çıkaran taksiler ne kadar kaza yaparlarsa yapsınlar en fazla 5 bin 322 lira ödeyerek yeniden sigorta yaptırabilecek. Zarar eden bir sektörden indirim beklenmesi mümkün değildir.

 Bu uygulama acenteleri olumsuz etkiledi. Gerek her seferinde her müşteriye ayrı ayrı sistem değişiklini anlatmak gerekse çok düşmemiş diyen müşteriye olayın geniş boyutunu anlatmak hayli zor oluyor. Acentenin gelirleri %60 a kadar düşmüştür. Bu şekilde devam etmesi halinde birçok acente arkadaşımız bu işi bırakmak zorunda kalabilir. Son zamanlarda sigorta sektörü kadar başka bir sektör gündemden düşmemiştir. Sigorta sektörü itibarsızlaştırılmıştır.

 Bu uygulama sonrası komisyon oranlarının düşeceği belliydi. Bunu %10 ile sınırlandırmak bazı kişiler için iyi bazı kişiler için ise kötü oldu. Çünkü %5-%7 alan bir acentenin komisyonu %10 a yükselmiştir. Fakat %15 alan bir acentenin komisyonu ise %10 a yani en alt tabana çekilmiştir. Neresinden bakarsanız bakın bu uygulamanın sürdürülebilir olması mümkün değildir. Umarız önümüzdeki süreçte bu hatalar düzeltilir.

 

   SEDAT ALTINTAŞ 

ALTINTAŞ SİGORTA ARACILIK HİZ. 

Oğuzlar Mah. Yeşilsu Cad. No:37/B

  GAZİANTEP-Oğuzeli 

  0342 571 31 60 

 

loader